Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika – co to jest i jak działa? Już na pierwszy rzut oka widać, że polska energetyka odnawialna zyskuje coraz większą akceptację. Po pierwsze, ma to sens, ponieważ klimat przeszedł wiele zmian, a poziom zanieczyszczenia środowiska często wzrastał. Wzięliśmy odpowiedzialność za życie przyszłych pokoleń.

Czym jest fotowoltaika? Jak działa fotowoltaika? Czy energetyka fotowoltaiczna się opłaca? Dlaczego fotowoltaika jest niesamowitym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym jest fotowoltaika?

Niektórzy konsumenci, którzy mogą być zainteresowani fotowoltaiką, nie do końca rozumieją, czym tak naprawdę jest fotowoltaika. Cóż, to termin, który definiuje moduł fotowoltaiczny – to technologia wytwarzania energii, która jest częścią OZE (energii odnawialnej). Technologia fotowoltaiczna polega na zamianie energii światła słonecznego na energię elektryczną, którą wykorzystujemy przy podłączaniu urządzeń elektronicznych do gniazdek. Do określenia mocy danego urządzenia używa się znanej jednostki Wp. W rzeczywistości o maksymalnej wydajności naszych modułów fotowoltaicznych w warunkach testowych decyduje tylko szczytowa moc w watach. Warto zauważyć, że w zdecydowanej większości przypadków instalacje fotowoltaiczne są podłączone do sieci. Jeśli nie ma takiego połączenia, mówimy o systemie silosowym zwanym off-grid. Wraz z instalacją i eksploatacją instalacji stajemy się prosumentami, odbiorcami końcowymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby.

Warto poznać:

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika
Fotowoltaika

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, jest to, jak właściwie działa fotowoltaika. Warto wiedzieć, że moduły fotowoltaiczne składają się z różnych ogniw. Elektrony są wyrzucane przez fotony, gdy światło słoneczne uderza w komórki. Tworzy to różnicę potencjałów, która wytwarza prąd stały. Z drugiej strony jest on konwertowany na prąd przemienny przez urządzenie powszechnie nazywane falownikiem. Wygenerowana w ten sposób energia elektryczna może być wykorzystana przez urządzenia elektryczne w naszym mieszkaniu. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych wykorzystuje się płytki krzemowe. Wbrew pozorom nie jest to technologia innowacyjna, gdyż tego typu baterie są od wielu lat stosowane w elektronice użytkowej, czego przykładem są oświetlenie ogrodowe czy kalkulatory. Dziś w zdecydowanej większości przypadków panele fotowoltaiczne montuje się na budynkach o wysokości ok. 1,7 metra i szerokości ok. 1 metra.

Czy energetyka fotowoltaiczna się opłaca?

Wiele osób uważa, że ​​fotowoltaika jest bardzo opłacalna. Z czego jednak możemy to wywnioskować? Otóż ​​koszty instalacji mogą wahać się od kilkunastu, a nawet setek tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wątpimy, aby taki ruch był opłacalny. Jednak producenci zapewniają trwałość paneli nawet do 20 lat, co jest niewątpliwie długim czasem. Pamiętaj, że koszt PV zależy od miejsca instalacji, konstrukcji i wytrzymałości dachu, wymiarów, typu falownika, jakości, kabli i konstrukcji instalacji. Równie ważne jest nachylenie dachu, a także dodatkowe usługi montażowe – niektóre firmy oferują bezpłatny montaż, więc warto mieć na to oko. Pamiętaj o uwzględnieniu kosztów serwisu pogwarancyjnego, opieki poinstalacyjnej i ubezpieczenia instalacyjnego.

Polecamy uwadze:

Dlaczego fotowoltaika jest niesamowitym rozwiązaniem?

Fotowoltaika to jedno z coraz bardziej popularnych rozwiązań. Co najważniejsze, urządzenia te pomagają chronić środowisko. Uzyskana w ten sposób energia okazała się bezemisyjna. Energia słoneczna jest niewyczerpana. Jesteśmy wolni od wpływu cen energii elektrycznej, które często się zmieniają. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? W przypadku rosnących cen energii elektrycznej odczujemy mniejszy ból. Fotowoltaika to także gwarancja oszczędności na rachunkach. Nie są wymagane żadne licencje ani zezwolenia, o ile jednostka nie przekracza 50 kWp. Trzeba przyznać, że koszt jest wyraźnie wyższy – nie każdą rodzinę stać na taki jednorazowy wydatek. Na szczęście w wielu przypadkach możemy polegać na finansowaniu rządowym. Do naszej dyspozycji jest wiele ciekawych programów, które minimalizują koszty początkowe.