Jak znaleźć najlepsze kosmetyki naturalne: branża kosmetyków naturalnych i bezpiecznych stale się rozwija. Na rynek nieustannie wprowadzane są nowe produkty, mające na celu jak najlepszą pielęgnację całego naszego ciała. Jak sprawdzić, czy używane przez nas kosmetyki rzeczywiście pochodzą z właściwego źródła i spełniają wszystkie restrykcyjne normy? Jak znaleźć najlepsze naturalne kosmetyki?
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto?
W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie dużo mówi się o szkodliwym działaniu tradycyjnych kosmetyków. Ma to oczywiście związek z ich składnikami, które zawierają różne „wątpliwe” składniki, takie jak silikony, aluminium, parabeny i formaldehyd. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób polega na naturalnych kosmetykach pielęgnacyjnych, aby znacznie poprawić swoją kondycję fizyczną.
Kosmetyki naturalne vs organiczne – najważniejsze różnice
Kosmetyki naturalne do pielęgnacji skóry to kosmetyki produkowane na bazie wyłącznie składników pochodzenia morskiego, mineralnego lub roślinnego. Zgodnie z obowiązującymi normami naturalne kosmetyki pielęgnacyjne nie mogą być przetwarzane razem ze związkami syntetycznymi. Warto jednak zaznaczyć, że takie kosmetyki pielęgnacyjne mogą zawierać pewne substancje syntetyczne, takie jak dodatki czy konserwanty. Z kolei ekologiczne kosmetyki pielęgnacyjne powstają ze składników uprawianych wyłącznie w ekologicznych gospodarstwach. Gospodarstwa ekologiczne są w 100% wolne od GMO i pestycydów. Wiele z tych produktów posiada również specjalne atesty i certyfikaty potwierdzające ich najwyższą jakość.
Jak sprawdzić, czy dany kosmetyk jest godny zaufania?

Dla osób bez tej wiedzy znalezienie kosmetyków spełniających surowe wymagania może nie być takie łatwe. Na szczęście istnieją obecnie wyspecjalizowane organy weryfikujące i kontrolujące, które sprawdzają skład poszczególnych produktów kosmetycznych.
Na całym świecie obowiązuje specjalny system COSMOS, który gwarantuje, że jakość danego produktu odpowiada wszelkim normom. Kosmetyki spełniające ten standard mogą być wyłącznie pochodzenia mikrobiologicznego, zwierzęcego lub roślinnego. Ważne jest jednak, aby w swoich składnikach nie zawierały GMO.
Jeśli dany produkt kosmetyczny jest poddawany obróbce chemicznej, musi spełniać niezwykle surowe zasady zwane zieloną chemią. Wszystkie otrzymywane składniki muszą spełniać pewne ograniczenia dotyczące biodegradacji i toksyczności. Woda wykorzystywana do produkcji naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych musi spełniać wszelkie normy higieniczne, higieniczne i mikrobiologiczne. Minerały i składniki pochodzenia mineralnego powinny być w 100% naturalne. Wszystkie pozostałe składniki używane do produkcji kosmetyków zgodnych z COSMOS muszą zawierać bardzo ograniczone konserwanty.
Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a syntetycznymi?
Tradycyjne kosmetyki charakteryzują się szerokim zastosowaniem silnych detergentów. W wielu przypadkach powodują uszkodzenie naturalnej bariery naskórka. Dodatkowo mogą powodować wysuszenie skóry i utratę wilgoci w organizmie. Silnie agresywne substancje stosowane w kosmetykach syntetycznych mogą również znacząco zaburzać równowagę mikrobiologiczną skóry.
Czym więc różnią się wspomniane kosmetyki naturalne od kosmetyków syntetycznych? Producenci nieustannie wprowadzają wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu ich kosmetyki pielęgnacyjne są wysokiej jakości. Używając łagodnych detergentów zamiast syntetycznych, mają również wyjątkowe właściwości nawilżające. To samo dotyczy emulgatorów — producenci używają składników takich jak wosk pszczeli, lecytyna i lanolina zamiast syntetycznych glikoli polietylenowych. Jedna z najważniejszych różnic między kosmetykami naturalnymi a chemicznymi dotyczy również konserwantów.
W kosmetykach naturalnych nie stosuje się sztucznych konserwantów, tylko naturalne i naturalne odpowiedniki. Jeśli chodzi o stosowany alkohol, najczęściej występują ilości śladowe. To z kolei oznacza, że mają znacznie krótszy termin przydatności do spożycia niż kosmetyki syntetyczne. Kupując kosmetyki naturalne, zawsze pamiętaj, aby wybierać renomowanego producenta.