Klej do tapet flizelinowych

Klej do tapet flizelinowych

Klej do tapet flizelinowych – świat tapet oferuje kilka rodzajów tej niezwykłej dekoracji ściennej, która odzyskała należne jej miejsce w naszych domach. Różne rodzaje tapet wymagają innych klejów.  Kupując określony rodzaj tapety, trzeba dobrać właściwy klej. W przeciwnym wypadku tapetowanie będzie trwało znacznie dłużej, a efekt może być daleki od oczekiwań. Dobry klej to gwarancja, że tapeta będzie pięknie prezentowała się na ścianie przez kilka lat.

Zalety tapet flizelinowych

Do tapet flizelinowych nie wolno stosować zwykłego kleju. Tapety flizelinowe zawierają  flizelinę, która tworzy warstwę wewnętrzną i zabezpiecza tapetę przed marszczeniem lub rozerwaniem. Warstwę wierzchnią stanowi papier lub tworzywo sztuczne np. spieniona pianka PVC czy poliuretan. Wśród najbardziej cenionych właściwości tapet flizelinowych można wymienić: wodoodporność, tłumienie hałasu, poprawienie izolacyjności cieplnej ściany, doskonałe krycie wszelkich nierówności i ubytków w ścianie.

Wybór kleju do tapet flizelinowych

 

Tapety flizelinowe ze względu na swój skład i szczególne właściwości potrzebują innego rodzaju kleju niż tapety papierowe. Do klejenia tego typu tapet na  używamy specjalnych klejów. Informację o zastosowaniu danego kleju do konkretnego rodzaju zawsze znajdziemy na opakowaniu producenta. W sklepach budowlanych dostępne są kleje do tapet flizelinowych, o odpowiedniej konsystencji i recepturze. W ich skład wchodzi wysokowartościowa metylocelulozę i dodatek sztucznych żywic. Zaletami klejów do tapet flizelinowych jest to, że klej nie pryska i nie kapie.  Bardzo łatwo nakładać za pomocą wałka czy pędzla. Klej do tapet na flizelinie przygotowuje się tuż przed rozpoczęciem prac tapeciarskich, łącząc go z zimną wodą. Należy ściśle przestrzegać proporcji, podanych przez producenta na opakowaniu, aby klej zachowuje swoje właściwości, to znaczy miał właściwą przyczepność i siłę wiązania. Zawartość opakowania należy wsypać do zimnej wody i  energicznie mieszać przez około 30 s. Wiadro na klej musi być czyste i wystarczająco duże. Podczas wsypywania kleju do wody konieczne jest trzymanie opakowania, jak najbliżej wody. Nie należy dodawać zbyt dużo proszku w szybkim tempie, ponieważ mogą powstać grudki. W takiej sytuacji należy zmieszać klej, do momentu, w którym mieszanka stanie się gładka. Po wymieszaniu należy pozostawić mieszankę na 10-15 minut i ponownie zamieszać. Powinno uzyskać żelową konsystencję kleju. Po wymieszaniu klej jest gotowy do użycia. 

Przygotowanie ściany

Klej do tapet flizelinowych nakłada się na ścianę, a nie na tapetę. Dlatego przed klejeniem należy przygotować podłoże. Ściana powinna być sucha, wolna od zanieczyszczeń i kurzu. Zaleca się, aby przed tapetowanie zaszpachlować ubytki w ścianie. Należy usunąć stare tapety. Przed tapetowaniem trzeba wyjmować ze ścian wszystkie gwoździe i wkręty oraz odkręcić kontakty. Rozprowadzanie kleju do tapet flizelinowych jedynie po ścianie zmniejsza zużycie kleju, a co za tym idzie koszty tapetowania. Wielką zaletą tapet flizelinowych jest to, że klejem nie smaruje się tapety, a jedynie ścianę. Następnie nakłada się na klej tapetę. Przed tapetowaniem należy przykryć kaloryfer i inne rzeczy, które mogą być narażone na zabrudzenie klejem. W tapetowanym pomieszczeniu nie może być przeciągu, więc wskazane jest zamknięcie wszystkich okien i utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu 18-20 stopni.

Tapetowanie

Nakładanie kleju do tapet flizelinowych rozpoczyna się od miejsca, w którym ma być przyklejony pierwszy kawałek tapety. Klej nakłada się za pomocą wałka lub pędzla. Dzięki temu rozprowadzanie kleju jest równomierne.  Klej należy nakładać bardzo uważnie i obserwować, czy nie powstały jakieś z kleju. Paski tapety nakłada się od razu po nałożeniu kleju. Nie można czekać za długo, ponieważ klej wysycha i trzeba ponownie nałożyć klej na ścianę. Układanie pasków rozpoczyna się od góry ściany i rozwija tapetę ku dołowi. Po naklejeniu należy suchym i czystym pędzlem wygładzić tapetę. W przypadku, kiedy klej wydostanie się spod tapety, należy wytrzeć go ręcznikiem kuchennym. Prawidłowe przyklejenie pierwszego paska jest bardzo ważne, ponieważ ma on duży wpływ na resztę tapetowania i uzyskany wzór.  Jeden błąd przy klejeniu pierwszego paska może spowodować kłopoty przy klejeniu następnych części tapety i doprowadzić do tego, że całą pracę będzie trzeba powtórzyć, a to zwiększa zużycie tapety. Zdaniem użytkowników i specjalistów od wykończenia wnętrz, klejenie tapety flizelinowej jest bardzo proste i zajmuje mniej czasu niż w przypadku innych rodzajów tapet. Z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba debiutująca w czynności tapetowania pokoju.

Jedyną wadą tapet flizelinowych i klejów do nich jest ich wyższa cena.  Efekt i właściwości tego rodzaju tapet sprawiają, że warto zainwestować i cieszyć się piękną tapetą przez wiele lat. Ilość wzorów sprawia, że każdy, kto poszukuje trwałej tapety, znajdzie wzór najlepiej oddający charakter wnętrza. Tapeta flizelinowa jest polecana do wszystkich wnętrz.