Rekuperacja – oszczędzanie ciepła w domu

Rekuperacja - oszczędzanie ciepła w domu

Rekuperacja – oszczędzanie ciepła w domu – wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem staje się coraz bardziej popularna na rynku. Specjaliści z tej branży szybko zauważyli, że system odzyskujący ciepło jest w tych czasach niezbędny. Rekuperacja jest procesem polegającym na tym, że część ciepła z powietrza wywiewanego jest zwracana.

Wychodzące z pomieszczenia ciepłe powietrze częściowo podgrzewa wchodzący chłodny strumień w wymienniku ciepła. Taki proces powoduje, że całkowicie zużyte powietrze wychodzi na zewnątrz budynku a do pomieszczenia dostaje się tylko świeże i ogrzane powietrze. Włączenie rekuperatora do układu nawiewno-wywiewnego pozwala zaoszczędzić do 70-90% ciepła z wywiewanego powietrza w pomieszczeniu.

Jak można oszczędzać ciepło w domu?

Oszczędzanie ciepła w systemie wentylacyjnym jest bardzo ekonomiczne dla wszystkich gospodarstw domowych, aby to uzyskać zaprojektowano rekuperator, czyli specjalne urządzenia do odzyskiwania ciepła. Wymianę ciepła powietrza zapewnia kaseta, która jest wbudowana w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej. Wydostające się powietrze przesuwa ciepło do ścian wymiennika ciepła, natomiast zimne powietrze, które przedostaje się do pomieszczenia jest ogrzewane od ścian. Rekuperacja jest związana z funkcjonowaniem rekuperatorów obrotowych oraz płytowych, które cieszą się obecnie dużą popularnością wśród urządzeń wentylacyjnych.

Instalowana od dawna w domach tradycyjna wentylacja wyciągowa, nie spełnia już oczekiwań użytkowników. Przez drzwi, szczeliny w ramach okiennych powinna odbywać się stała penetracja powietrza do wnętrza domu, jednak zamontowane szczelne podwójne plastikowe okna znacznie to ograniczają. Wskutek tego naturalny system wentylacji wyciągowej nie działa już zadowalająco, niezbędna okazuje się rekuperacja.

Koszty rekuperacji w domu

Konsumenci i projektanci mają uprzedzenia wobec jednostek zasilających z odzyskiem ciepła. Jeden jest związane z kosztem. Porównując ceny, zawsze należy wziąć pod uwagę, że końcowy koszt to suma ceny sprzętu i kosztów operacyjnych. Udział cen energii elektrycznej jest dziś bardzo znaczny i z czasem będzie się zwiększał. Jednostki z rekuperacją i bez niej są porównywalne cenowo, ale w długim okresie czasu jednostki odzysku ciepła przynoszą wymierne korzyści.

Oceniając przydatność zastosowania rekuperacji w domu, należy wziąć pod uwagę, że system wentylacji jest tylko jednym z elementów zużycia energii. Dlatego niewystarczająco wydajny odzysk ciepła nie znacznie zmniejsza całkowite koszty. Może się okazać, że urządzenie z modułem odzyskiwania będzie kosztować dwa razy więcej niż zwykle, a łączne oszczędności wyniesie nie więcej niż 15%. Jednak długoterminowy efekt zakupu rekuperatora nadal przyniesie zysk. Jest to niezawodny sprzęt, który będzie działał przez wiele lat, pozwalając stale oszczędzać na kosztach operacyjnych. Przy obliczaniu systemów wentylacyjnych zakłada się, że w mieszkaniach ich wydajność wynosi 100–800 m³ / h, w domach – 1000–2000 m³ / h.

Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator?

Wybierając rekuperator, trzeba znać wymaganą wydajność instalacji. Oblicza się na podstawie celu i układu pomieszczenia. Ważną rolę odgrywa tutaj częstotliwość wymiany powietrza, która pokazuje, ile razy całkowita zmiana powietrza występuje w pomieszczeniu w ciągu godziny. W domu krotność wynosi zwykle od 0,5 do 1. Norma wymiany powietrza na jedną osobę wynosi 36 m³ / h. Z reguły wystarczy, że specjaliści zapoznają się z planem domu, aby powiedzieć, który model jest do rekuperacji jest odpowiedni. Aby zainstalować taki system, trzeba będziesz wywiercić otwory o średnicy 75 mm w zewnętrznej ścianie do układania kanałów.

Rekuperacja i montaż jednostek odzysku ciepła

Nie ma zasadniczych różnic w instalacji konwencjonalnych wlotów powietrza oraz urządzeń do rekuperacji, ale jest pewna specyfika. W prostym systemie zaopatrzenia powietrze, na przykład, jest dostarczane zewnętrznie do sypialni i jest odprowadzane przez naturalny wylot z łazienki. W systemie z odzyskiem będą dwa kanały (nawiew i wywiew), a zatem dwa otwory w ścianach muszą zostać wybite. Montaż rekuperacji będzie droższy, ponieważ wykonuje się więcej pracy i wykorzystuje więcej kanałów, ale technicznie nie jest to bardziej skomplikowane. To prawda, że niektóre modele wymagają drenażu, co oznacza, że konieczne będzie zapewnienie innej rury do odprowadzania wody. Kanały muszą być izolowane termicznie, w przeciwnym razie na ścianach może powstawać kondensacja z powodu różnic temperatur. Nie zaleca się instalowania rekuperatorów w sypialni, ponieważ nie można zasnąć przy uruchomionym urządzeniu. Podczas instalowania rekuperacji w domu bardzo pomaga obecność podwieszanych sufitów.  Istnieją cechy konstrukcyjne: niektóre modele zapewniają instalację tylko w określonej pozycji (na przykład nie płasko, ale pionowo), podczas gdy inne są uniwersalne. Wybierając miejsce na rekuperator kompaktowy wymagający drenażu, należy pamiętać, że powinno ono znajdować się w ciepłym pomieszczeniu, więc balkon lub loggia nie są odpowiednie. Odwodnienie odbywa się w taki sam sposób, jak w tradycyjnych systemach dzielonych: woda jest odprowadzana przez rurę ukrytą za podwieszonym sufitem i skierowana w dół do najbliższego pionu.