Drewniane wiązary dachowe – ich konstrukcja jest sztywna i służy do montażu dachu dwuspadowego. Redystrybuuje obciążenie z dachu na ściany budynku. Jakość materiałów i konstrukcji wpływa na wytrzymałość, niezawodność i trwałość dachu. Wiązary muszą wytrzymać ciężar pokrycia dachowego, izolacji i hydroizolacji, a także zewnętrzne obciążenia silnymi wiatrami i opadami atmosferycznymi.
Które wiązary dachowe zainstalować?
W przypadku niskich konstrukcji drewnianych wiązary dachowe są wykonane z drewna. Produkty są połączone za pomocą wyciętych lub metalowych łączników. Odpowiednim rodzajem drewna będzie sosna lub świerk. To wysokiej jakości, trwały i przystępny cenowo surowiec, który wyróżnia się zwiększoną odpornością na wilgoć oraz dużą gęstością. Ponadto są łatwe w obróbce i dostosowywaniu.
Czasami, aby zwiększyć wytrzymałość, stosuje się łączone konstrukcje wykonane z drewna i metalu. Jest to niezbędne do produkcji podpór kalenicowych z dużymi obciążeniami oraz do długich przebiegów, aby stworzyć system warstwowy bez przekładek. Przy wyborze kształtu i konstrukcji wiązarów dachowych bierze się pod uwagę rodzaj połączenia, brak lub obecność sufitu, kąt nachylenia dachu i materiał pokrycia dachowego. Tak więc w przypadku stromych dachów odpowiednie są wiązary dachowe trójkątne, a w przypadku dachu płaskiego stosuje się wzór w kształcie trapezu lub prostokąta.
Drewniane prefabrykowane wiązary dachowe
Wybór materiału do budowy jest zawsze uważany za najbardziej odpowiedzialny i ważny. Na materiał stawiane są specjalne wymagania: musi zapewniać najwyższą wytrzymałość, być wystarczająco sztywny i nie odkształcać się. Istotny jest również wskaźnik ceny, ponieważ koszt jest dość namacalnym czynnikiem, zwłaszcza w budownictwie prywatnym.
Drewno uważane jest za jeden z najpopularniejszych i najtańszych materiałów budowlanych. Konstrukcje drewniane są odpowiednie w następujących przypadkach: podczas budowy dachów według rodzaju poddasza, podczas instalowania obiektów zarówno przemysłowych, jak i innych kierunków, podczas renowacji dachów płaskich różnych budynków.
Główne cechy wiązarów drewnianych w porównaniu z podobnymi konstrukcjami to:
- Prędkość projektowa wzrosła kilkakrotnie.
- Automatyzacja instalacji i prostota wszystkich etapów budowy.
- Łatwość prac instalacyjnych (elementy są już gotowe, wystarczy je tylko poprawnie zainstalować).
Jakie są wymagania dla systemów wiązarów dachowych?
- Konstrukcja musi być odporna na obciążenia pionowe i boczne.
- Elementy konstrukcyjne i połączenia powinny równie dobrze wytrzymywać zarówno obciążenia ścinające, jak i wzdłużne.
- Wszystkie połączenia muszą być mocno zamocowane i równomiernie rozkładać obciążenie z każdego elementu między maksymalną liczbę sąsiednich.
- Minimalna waga z dużą wytrzymałością.
- Minimalne i równomierne obciążenie konstrukcji nośnych budynku.
- Drewno na wiązary dachowe powinno mieć wilgotność nie większą niż 18% i być traktowane środkami antyseptycznymi i zmniejszającymi palność.
Jak zainstalować wiązary dachowe?
Przed montażem ważne jest prawidłowe obliczenie konstrukcji wiązarów dachowych, wybór wysokiej jakości materiałów i trwałych elementów złącznych. Podczas montażu drewno nie powinny zwisać na długości pod własnym ciężarem lub masą dachu. Aby to zrobić, trzeba zainstalować belki poprzeczne i przekładki lub średni bieg, który jest używany jako gruba belka nośna montowana w poprzek krokwi.

Wiązary dachowe pokrywane są stropami, gdzie następnie układa się izolację i hydroizolację, montuje się materiał wykończeniowy. W przypadku sufitów w drewnianym domu wybierane są produkty naturalne i przyjazne dla środowiska. Dobrze sprawdzają się okładziny drewniane, bloki lub imitacje drewna, strugane deski, lite drewno i panele drewniane. Rzadziej używane tynki, farby i płyty gipsowo-kartonowe.
Ważne jest, aby każdy materiał drewniany był traktowany związkami ochronnymi. W przeciwnym razie drewno w końcu zgnije i pokryje się pleśnią, straci wytrzymałość i pęknie. W przypadku korzystania z wiązarów drewnianych łączonych ważne jest odizolowanie metalu od drewna, aby elementy metalowe nie uległy korozji.
Montaż dachu i wiązarów dachowych wymaga starannego planowania i obliczeń. Specjaliści opracują i obliczają projekt, przygotowują drewno, wybierają wysokiej jakości materiały i trwałe elementy złączne, elementy dodatkowe. Wykonują hydroizolacje, izolacje, zabiegi ochronne i wykończenia dachów.
Wśród zalet systemów prefabrykowanych wiązarów dachowych są:
- Znaczna oszczędność czasu dzięki przemyślanemu, jednolitemu systemowi do rozwoju, produkcji i instalacji.
- Oszczędność materiałów – po produkcji jest minimum odpadków dzięki dokładnemu wyliczeniu wszystkich ilości.
- Możliwość wykonania wiązarów dachowych o dowolnym kształcie.
- Maksymalna długość przęsła bez podpór pośrednich wynosi do 30 metrów.
- Silne połączenie na ocynkowanych płytach stalowych z wytłoczonymi zębami.
- Do produkcji wiązarów dachowych stosuje się wysokiej jakości techniczne materiały suszące z obróbką ogniową i bio-ochronną.
- Wiązary dachowe dostarczane są na miejsce gotowe do montażu, a montaż systemu dachowego jest szybki i łatwy.
Przygotowanie wiązarów dachowych do każdego projektu domu szkieletowego obejmuje trzy główne kroki:
Za pomocą specjalistycznego programu tworzony jest projekt, przeprowadza się automatyczne obliczenia nośności każdego węzła, biorąc pod uwagę obciążenia wiatrem i śniegiem, ciężar dachu, obciążenia sejsmiczne i inne czynniki. Precyzyjne cięcie części odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Wiązary dachowe montowane są pod ciśnieniem, co pozwala na uzyskanie jak najściślejszego spasowania wszystkich części zespołu, co zostało potwierdzone licznymi próbami rozciągania symulującymi klęski żywiołowe.