Przemysł 4.0: przyzwyczailiśmy się do tego, że każdy nowy etap rozwoju technologicznego prowadzi do wzrostu kosztów kapitałowych i integracji produkcji. Sto lat temu samochody były budowane w warsztatach zgodnie z nowoczesnymi standardami. Globalne holdingi konsumują obecnie resztę krajowych producentów, a popularne modele często różnią się jedynie tabliczką znamionową i wykończeniem. Leki nie są już produkowane w aptekach, a nowe leki opracowują firmy, które inwestują miliardy w badania i rozwój.
Mimo to startupy zrodziły wiele przełomowych nowoczesnych technologii, a niektóre firmy powstały tylko dlatego, że ówcześni liderzy rynku nie chcieli zdusić ich w zarodku. Technologie Przemysłu 4.0 są również podobne do tych ewolucyjnych zalet. Wyglądają prosto, elegancko i co najważniejsze energooszczędnie. Nawet dla start-upów. Nawet małe firmy są w stanie je wdrożyć, nawet jeśli pracuje w nich tylko kilka osób.
Technologie Przemysłu 4.0 są cenne
Nawet najmniejsza produkcja składa się z kilku etatowych osób, z pewnymi narzędziami i sprzętem, to pomieszczenie i zaplecze. Tak więc, ze względu na wyniki, zwiększenie wydatków o równowartość rocznej pensji danej osoby lub zakup maszyny jest całkiem rozsądne, a nie niewiarygodne.
Jeśli przedsiębiorca wygrywa przetarg, np. na dostawę szafki podumywalkowej do dużej sieci handlowej, musi zadbać o terminowość dostaw, kontrolować przybycie materiałów i magazynów oraz kontrolować jakość. Produkty wychodzące. Zakłócenia w dostawach spowodują ogromne kary, a firmy nie będą mogły pozwolić sobie na korzystanie z bezwymiarowych magazynów produktów i surowców. Technologia Przemysł 4.0 rozwiązuje ten problem i jest tańsza niż ogromny magazyn, mnóstwo kontrolerów, księgowych i planistów.
Korzyści z Przemysłu 4.0
Wdrożony system zarządzania z elementami sztucznej inteligencji na bieżąco bilansuje pozostały materiał w magazynie, który jest niezbędny do terminowej realizacji kolejnej wysyłki. W razie potrzeby sztuczna inteligencja zrezygnuje ze scenariuszy, w których dochodzi do nieoczekiwanych zakłóceń, takich jak zachorowanie pracownika lub brak surowców.
W przypadku braku materiałów lub usterek, zadania muszą być szybko przeliczane dla każdego pracownika, aby każdy mógł zrobić to, czego potrzebuje, na czas z tym, co ma. Systemy AI mogą przetwarzać je szybciej i dokładniej niż doświadczony człowiek. W takim przypadku ważna jest kontrola jakości. W dużych przedsiębiorstwach prawdopodobnie zostaną wprowadzone drogie komputerowe systemy wizyjne. Ale w przypadku produkcji małoseryjnej wprowadzane jest tanie, ale bardzo niezawodne rozwiązanie. Do procesu technicznego można dodać fotografowanie produktów na różnych etapach produkcji.
Przemysł 4.0 to między innymi historia każdej rury w kanalizacji budynku. Ta historia zawiera dokładną listę ludzi, którzy wykonali, wysłali, wysłali, spawali rury na miejscu. Zapisy historii zawierają również informacje o partiach surowców, z których wytworzono produkt. W ten sposób sami pracownicy mogą zostać kontrolerami jakości bezpośrednio na miejscu produkcji, czego wymaga proces techniczny. Nie robią tego tylko świadomie. Rozumieją, że w przypadku reklamacji odpowiedzialność będzie osobista.
Produkt jako usługa
Można się przekonać, że ten produkt jest dla nas ważny i że musimy go kupić, a także kupować maszyny i zatrudniać fachowców, ale czasem nie ma pieniędzy. Ale wcale nie musisz tego kupować. Na przykład nie ma potrzeby zakładania własnej sieci danych ani kupowania nieruchomości na warsztaty lub biura, które można wynająć. Technologie Przemysłu 4.0 to przede wszystkim technologie operujące na danych. A te dane od dawna są znormalizowane. W ramach abonamentu możesz wdrożyć system chmurowy z elementami sztucznej inteligencji, w zależności od potrzeb i budżetu. Płacisz operatorowi telefonicznemu za abonament i nie musisz kupować wieży komunikacyjnej ani systemu ERP.
Automatyzacja procesu produkcyjnego
Ponadto, korzystając z takich usług, pośrednio wykorzystuje się doświadczenie dużych firm, a nawet konkurentów. Każdy pracownik podłączony do systemu ERP otrzymuje potężne narzędzie do planowania, kalkulacji i kontroli swojej pracy. Nawet najmniejsze firmy mogą sobie pozwolić na taką usługę, z możliwością elastycznego dostosowania kosztów do istniejących potrzeb i możliwości.
Wprowadzenie technologii Przemysłu 4.0 może zwiększyć obciążenie linii produkcyjnych z 15% do 65%. Jeśli chodzi o koszty maszyn, widoczne są znaczne oszczędności w nakładach inwestycyjnych. Technologie Przemysłu 4.0 nie są tak drogie, jak mózgi ludzi, którzy je stosują, wdrażają i ulepszają. Ale na rynku są dziesiątki lub setki złożonych systemów zarządzania, a także systemy księgowe, usługi w chmurze, kontrahenci systemowi. Musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie – jak wybrać dostawcę rozwiązania i komu powierzyć poufne dane o swojej firmie i rynku – firmie lokalnej czy globalnemu dostawcy? A może rozwinąć własny dział wewnętrzny?