Wszystko, co musisz wiedzieć o windykacji

Wszystko, co musisz wiedzieć o windykacji

Wszystko, co musisz wiedzieć o windykacji – prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niezależnie czy w formie jednoosobowej, czy też w formie spółki wiąże się ze sporym ryzykiem. Wystawiane przed podmiot faktury sprzedażowe mogą nie być opłacane w terminie lub w możemy w ogóle nie doczekać się zapłaty za nie. Zaległości w płatnościach, mogą powodować problemy prowadzonej przez Nas firmy – co już nie brzmi komfortowo.

Jak sobie radzić z niepłacącymi klientami? Sposobów jest oczywiście kilka, a podstawowym z nich jest zwyczajna rozmowa z klientem. Co natomiast zrobić, jeśli kontrahent nie chce z nami rozmawiać, a pieniądze od niego dalej do nas nie trafiają? W takiej sytuacji, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po usługi windykacyjne. Takich firm powstaje w Polsce coraz więcej, a ich skuteczność rośnie. Warto więc dowiedzieć się, jak działają firmy windykacyjne oraz jakich metod używają.

Polubowne odzyskanie należności

Działania firm windykacyjnych często kojarzą się ze spektakularnymi akcjami, głośnymi sprawami i rozmachem. Nie zawsze jednak tak jest – dobra firma windykacyjna rozpoczyna swoją pracę od rozmowy z dłużnikiem, by ten zwrócił dług. Za polubowne odzyskiwanie należności możemy uznać wszystkie działania na etapie przedsądowym, które pozwalają na odzyskanie należności. Często takie usługi świadczą także agencje detektywistyczne Wrocław.

Wszystko, co musisz wiedzieć o windykacji

Sama procedura polubownego odzyskiwania należności zazwyczaj zaczyna się od prób nawiązania telefonicznego kontaktu z dłużnikiem i upomnienia go, że spóźnia się z terminem płatności. Zaleca mu się wówczas niezwłoczne zapłacenie należności. Jeżeli dłużnik ignoruje telefony, należy próbować kontaktować się z nim innymi drogami jak skrzynka mailowa, czy też przez listowne przypomnienie o płatnościach. Ostatnim etapem polubownego odzyskiwania należności jest przedsądowe wezwanie do zapłaty. W wielkim skrócie, dokument ten nakazuje dłużnikowi spłatę swoich zobowiązań pod rygorem przekazania sprawy przed oblicze sądu. Zazwyczaj taki dokument wywiera silny wpływ psychologiczny na dłużnika, ponieważ zdaje on sobie sprawę, że do procesu egzekucji włączyła się firma windykacyjna.

Windykowanie należności – giełdy wierzytelności

Jeżeli zależy nam na jak najszybszym odzyskaniu pieniędzy warto rozważyć skorzystanie z giełdy długów, które dostępne są w internecie. Możliwość sprzedania swojego długo wyspecjalizowanej firmie umożliwia nam w art. 509 kodeksu cywilnego. To bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta spora część firm. Sprzedający taką wierzytelność od razu otrzymuje określoną kwotę pieniężną (zazwyczaj część egzekwowanego długu), zaś kupujący uzyskuje prawo do prowadzenia procesu windykacji przeciwko dłużnikowi. W wielu przypadkach takie giełdy pobierają prowizję od sprzedanej wierzytelności, która jest naliczana dodatkowo oprócz opłaty wstępnej. W Internecie bez trudu znajdziemy kilkanaście giełd długów, na których zobowiązania skupuje wiele firm windykacyjnych. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli firm, którzy mają problemy z egzekucją dłużników. Pozwala im to zaoszczędzić czas, a także szybko odzyskać część pieniędzy.

Sądowe odzyskiwanie należności

Kolejnym etapem w procesie odzyskiwania należności od dłużnika jest postępowanie sądowe. W większości przypadków jest ono ostatecznością, a do sądu idziemy, gdy już wszystkie inne metody zawiodą. Jest to jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązanie, ponieważ wielu dłużników, na samą myśl o sądowej rozprawie znajduje pieniądze na spłatę zobowiązań. Głównym celem odzyskiwania należności przed sądem jest uzyskanie wyroku, który zobowiązuje dłużnika do zapłaty należnych nam pieniędzy. W przypadku braku spłaty, otrzymuje on przymusowe spełnienie zobowiązania – polega on na przeprowadzeniu egzekucji komorniczej z majątku dłużnika.

Na tym etapie windykacji, należy kierować sprawy do zwykłego sądu poprzez wniesienie pozwu o zapłatę należności. W tym celu stosuje się uproszczone postępowanie upominawcze. Co należy zrobić, by taki pozew trafił do sądu? Wypełniamy specjalny formularz pozwu i kierujemy go do właściwego sądu. Plusem uproszczonego postępowania jest mniejszy czas oczekiwania na wydanie wyroku, wymaga jednak osobistego udania się do sądu.

Windykacja należności – samodzielnie czy zlecić?

Samodzielnie odzyskiwanie należności jest zadaniem trudnym, czasochłonnym, a do tego nie ma gwarancji powodzenia. Na szczęście na rynku istnieje wiele wyspecjalizowanych podmiotów, które zawodową zajmują się odzyskiwaniem pieniędzy. Powierzenie firmie windykacyjnej zadania odzyskiwania środków jest więc dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy.

Na rynku funkcjonuje obecnie wiele firm windykacyjnych, które chętnie przejmą rolę mediatora w procesie odzyskiwania długu. Warto, jednak dokładnie zapoznać się z ofertą firmy, zanim podpiszemy umowę – spora część windykatorów zajmuje się tylko konkretnym etapem ściągania długu. Przed złożeniem podpisu na dokumentach, warto też zapoznać się z statystykami dotyczącymi ich skuteczności ściągania należności od dłużników.

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org